Віталій Портников: Лавров створює міф про “агресивну Україну”

Глава російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров заявив, що повномасштабної війни з Україною можна і потрібно уникнути і в цьому полягає позиція України і так званих “ополченців” – тобто російських маріонеток на окупованих Росією територіях.

Однак міністр закордонних справ Росії наголосив, що не може відповідати за дії українського президента Володимира Зеленського, який “у своєму прагненні утриматися при владі будь-якою ціною” готовий “потурати неонацистам і радикалам”.

Це і є зараз головна політична лінія Москви – створення міфу про “агресивну Україну”.  Немає ніякого значення, що сам Зеленський постійно говорить про мир і закликає до зустрічі з Путіним.  Має значення тільки “непередбачуваність” українського президента і його готовність задовольняти політичні бажання міфічних “неонацистів”.

 Можна, звичайно, поблажливо посміхнутися з приводу такої риторики. Ми ж, мовляв, чудово розуміємо, що Зеленський не збирається починати широкомасштабну війну з Росією.  І якщо він не збирається і Росія не збирається – так чого хвилюватися?

 Але розмови російських чиновників про “непередбачуваність” Зеленського і його готовність до великої війни – це підготовка російської і світової громадської думки до того, що така війна є можливою. І для її розв’язання зовсім не потрібні ніякі дії Зеленського. Москві досить влаштувати провокацію на лінії розмежування на Донбасі, на адміністративному кордоні з Кримом або просто на кордоні України і Росії.  І звинуватити у цій провокації Україну – у кращих традиціях Сталіна чи Гітлера, цих двох зразків для наслідування для сучасної російської політичної еліти.  Зрештою, хіба окупацію Криму Росія не виправдовувала міфічним “поїздом націоналістів”, який відправлявся на півострів? А що такого потяга ніколи не було, ніякого значення не має. Важливим є міф, важливою є пропаганда, важливим є привід для війни, який може вигадати сам агресор.

Тому прагнення російського керівництва всупереч фактам і здоровому глузду продовжувати говорити про “агресивного Зеленського” і про те, що до великої війни готується Україна – найкращий доказ того, що до такої війни готується сама Росія.  Що це Росія шукає привід для такої війни.  А якщо привід не знайде – так російські спецслужби цей привід просто вигадають.

Віталій Портников


Передісторія:

  • Із березня ситуація на сході України загострилася, а Росія почала накопичувати війська поблизу кордонів України та в її окупованих частинах. Захід закликав РФ до деескалації. 
  • Українська розвідка, журналісти-розслідувачі та американський Білий дім заявляли, що з 2014 року – це найбільша військова присутність російської армії біля українського кордону.
  • 20 квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий зустрітись із російським президентом Володимиром Путіним “у будь-якій точці українського Донбасу”, аби запобігти війні й поновити режим припинення вогню на сході України. 
  • 22 квітня Путін відповів на це відмовою зустрічатися на Донбасі й говорити про кроки до миру без ватажків ОРДЛО, а також заявив про готовність обговорювати україно-російські відносини в Москві.
  • Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що доручив командувачам із 23 квітня починати відведення військ, які скупчилися біля кордонів з Україною і в окупованому Криму. За даними української розвідки, РФ не поспішає відводити війська від кордону.
Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *