Українці почали продавати “тисячу за вакцинацію”. А так можна? Юристи сумніваються

У мережі почали з’являтися численні оголошення про продаж тисячі гривень за вакцинацію за реальні гроші, що Нацполіція не вважає шахрайством.

Уже 4,5 млн українців вишикувалися в чергу за так званою “ковідною тисячею” по програмі  “еПідтримка”, розповів голова Мінцифри Михайло Федоров. І хоча витрачати ці гроші можна лише на певні категорії товарів, заповзятливі українці намагаються конвертувати їх у реальний кеш.

На сайтах оголошень з’явилися пропозиції продати “ковідні” гроші з хорошим дисконтом.

Чи це законно і що загрожує “комерсантам”. Спойлер – усе складно.

Хакнути систему

15 листопада Володимир Зеленський оголосив про несподівану ініціативу. Українці, які отримали дві дози вакцини від коронавірусу, зможуть відкрити цільову картку в одному з банків. Держава перерахує на неї 1000 грн.

Ці норми прописано в окремій постанові Кабміну: гроші можна витратити на купівлю окремих товарів і послуг – у сферах культури та спорту, на внутрішні авіаційні та залізничні перевезення, а також на придбання книг. Зняти готівку не можна.

Але українці знайшли спосіб “хакнути систему”.

Кілька днів тому ЗМІ й користувачі соцмереж почали розповідати про пропозиції обміняти тисячу за вакцинацію на реальні гроші – хто за 600 грн, а хто і за 200.

Схема проста: власник ковід-карти витрачає 1000 грн, наприклад, на абонемент у спортзал, книги чи квитки в кіно, передає їх реальному покупцеві, а той віддає живі гроші.

Найбільший в Україні сайт оголошень OLX, станом на вечір 20 грудня, видалив 78 подібних оголошень.

“З’являтися подібний контент почав із 12 грудня, і з цього моменту ми його почали модерувати. Такі оголошення є незаконними і не відповідають правилам платформи”, – відповіли в компанії.

Чи справді такі “угоди” порушують закон?

Позиція держави

У Мінцифрі очікували спроб використання грошей не за призначенням, особливо після випадків підроблення COVID-сертифікатів, розповів на брифінгу глава Мінцифри Михайло Федоров.

За такими випадками, за його словами, слідкують правоохоронці. Що загрожує порушникам, Федоров не каже. “Більше про ці наслідки, мабуть, знають правоохоронні органи, і вони з ними розберуться”, – зазначив він.

Запит до Кіберполіції з тими самими питаннями: чи законний продаж “тисячі” і якщо ні, яким може бути покарання.

На момент виходу тексту відповіді не отримали.

Що кажуть юристи

І все ж таки, яке покарання може загрожувати за “обман держави”? Ми спитали юристів.

Анатолій Рибачок, адвокат, старший юрист практики вирішення спорів Juscutum указує на недостатнє правове регулювання питання. За його словами, на даний момент немає однозначного розуміння, що робити у разі використання грошей не за призначенням.

Але загалом витрата грошей не за призначенням, яке визначив Кабмін, є порушенням, вважає Рибачок.

Своєю чергою адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine Олександр Муравський вважає, що для нас один із основоположних принципів права – дозволено все, що не заборонено законом. А прямої заборони продавати свою тисячу уряд не прописав.

Ст. Конституції 41 говорить, що кожен має право володіти, користуватися й розпоряджатися своєю власністю, як він забажає, зазначає Муравський.

Проте обидва юристи вважають, що держава, швидше за все, сприйматиме “продаж” ковідних грошей як порушення. Але абсолютно не зрозуміло, яким може бути покарання, адже прецедентів ще не було.

“А яке обґрунтування вони (правоохоронці. – Ред.) у суді надаватимуть? На що вони посилатимуться? Яка аргументація?” – каже Муравський.

Рибачок вважає, що в даному випадку йтиметься про адміністративне правопорушення, але разом з тим сам губиться у здогадах, за якою статтею.

“Незрозуміло, яка саме може бути відповідальність, адже немає судової практики. Аналогічних випадків у нас у країні ніколи не було”, – зазначає юрист Juscutum.

Але він упевнений, що навіть за відсутності покарання використовувати свою тисячу в такий спосіб не варто.

“Норма має працювати так, як її прописали, а не так, як люди потім почали її крутити. Викручувати норму на свою користь, мотивуючи це тим, “а що мені за це буде”, – неправильно”, – резюмував він.

Муравський припускає, що найближчим часом до порядку використання коштів внесуть зміни, які врегулюють проблему — продаж тисячі з “єПідтримки” заборонять і, можливо, запровадять відповідальність за таке порушення.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *