Сьогодні – роковини Смоленської трагедії. Досі таємничої, досі не розслідуваної

Ця подія є найбільшою трагедією сучасної Польщі після Катині. На вшанування похованих там жертв Сталіна та НКВС й прямували 10 квітня 2010 року тодішній польський президент Лех Качинський зі своєю дружиною Марією й найвідомішими діячами польської військовї, економічної, політичної і наукової еліти.

Качинський разом з дружиною і політиками летіли на жалобні заходи з нагоди річниці розстрілу польських офіцерів у Катинському лісі.

На борту літака Ту-154, окрім президента і його дружини, були голова Національного банку Польщі Славомир Скшипек, начальник генштабу Війська польського Франтішек Гонгора, голова Бюро національної безпеки Польщі Александр Щигло, віцеспікер Сейму Єжи Шмайдзінський, заступник міністра закордонних справ Анджей Кремер, останній президент Республіки Польща у вигнанні Ришард Кочаровський, керівник Інституту Національної пам’яті Януш Куртика та багато інших.

Під час заходу на посадку розташованого поблизу російського міста Смоленськ аеродрому Міноборони РФ “Північний”, літак почав передчасно знижуватися, зачепив дерева й вибухнув. Причин називалося й називається кілька – від помилки диспетчерів та негоди, а того ранку стояв густий туман, до ледь не особистого втручання Леха Качинського у пілотування літаком (це версія російської пропаганди).

Причому вибух був такої сили, що ніхто з екіпажу та пасажирів не вижив.

Разом з тим, в інтернеті відразу з’явилося відео – нібито від випадкового свідка – де видно фігури вцілілих та чутно звуки схожі на постріли, а також крики польською мовою “Не стріляй! Не вбивай!”.

Як стверджує вже не один польський уряд, російська сторона не сприяє об’єктивному та всебічному розслідуванню.

Парламентська комісія Мацеревича встановила, що вибух такої сили й таких наслідків не міг бути викликаний механічними пошкодженнями під час спроби невдалого приземлення. Висувалася версія щодо теракту й попереденього мінування борту.

На думку багатьох польських дослідників, вагомі подробиці того, що сталося 11 років, відкриються лише з поваленням режиму Путіна у Росії й розсекреченням аріхівів ФСБ-ГРУ. Особливо, враховуючи факт складних взаємин Леха Качинського з Кремлем і його участь у місії з порятнку Грузії від російської агресії в серпні 2008 року.

У Польщі вшанували пам’ять жертв Смоленської катастрофи

Так, сьогодні вранці в одному з костелів Варшави за участю перших осіб держави відбулася заупокійна меса в пам’ять про жертв катастрофи.

Після цього прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький і члени уряду, керівництво Сейму і Сенату, лідери політичних партій, в тому числі брат загиблого в катастрофі президента Ярослав Качинський, поклали вінки до пам’ятників Леху Качинському та жертвам катастрофи на площі Юзефа Пілсудського у центрі Варшави.

Також люди запалили лампадки на могилах жертв трагедії, похованих на військовому кладовищі Повонзкі у Варшаві і в інших регіонах Польщі.

10 квітня 2021 року, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Смоленська катастрофа – це “найбільша національна трагедія у післявоєнній історії Польщі”, передає українського служба Польського радіо.

Моравецький наголосив, що “Смоленська катастрофа поранила багато родин”, але, як він додав, “поранила також нашу Батьківщину, бо відібрала у неї найвидатніших і найбільш їй потрібних людей”.

  • Події 10 квітня 2010 року поляки називають або Смоленською трагедією, або Смоленськом-2.
  • Смоленсь-1 – це, власне, Катинь.
  • Після того як відповідно до пакту Молотова-Рібентропа СРСР і Німецький Рейх поділили територію суверенної Польщі польські військові та чиновники,  серед яких було багато етнічних українців, були вивезені залізницею до внутрішніх районів Радянського Союзу й розстріляні. Масові страти відбувалися у Києві (місце поховання – Биківня), Харкові (місце поховання – П’ятихатки) та у Катині. При цьому у Катині була найбільша кількість жертв.
Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *