21 рік тому зник Георгій Гонгадзе

16 вересня вшановують пам’ять журналіста Георгія Гонгадзе.

Близько 22:30 16 вересня 2000 року Гонгадзе викрали на бульварі Лесі Українки в Києві. Того вечора він вийшов з квартири співзасновниці «Української правди» Олени Притули і попрямував додому – на вулицю Велика Васильківська (тоді Червоноармійська). За два місяці до свого зникнення Георгій офіційно звернувся з листом до ГПУ, в якому заявив про стеження.

Про те, що Георгій зник стало відомо 17 вересня. На сайті “УП” з’явилося повідомлення:

«У суботу 16.09, пізно ввечері, зник керівник проєкту «Українська правда» Георгій Гонгазде. О 22.20 він вийшов з будинку, що на бульварі Лесі Українки і попрямував до додому. На нього чекали дружина та двоє трьохрічних дітей, але вдома він так і не з’явився. Протягом всієї ночі, друзі обдзвонювали лікарні та швидкі, але марно. Оскільки він людина відповідальна, то не міг зникнути просто так. Справа в тому, що без нього діти та дружина не могли потрапити до помешкання, так як не мали ключів. Він про це знав і тому поспішав додому».

З того моменту вся країна стежить за пошуками Георгія. Чорний силует з написами «Знайдіть журналіста Георгія Гонгадзе» та «Журналісти України вимагають» стає символом нової епохи. З часом до нього додасться запитання «Кучма, де Гонгадзе?».

У листопаді того ж року в лісі під Таращею Білоцерківського району Київської області виявили його тіло без голови.

2009-го в Київській області знайшли рештки черепа. Генеральна прокуратура заявила, що вони належали Гонгадзе.

Після оприлюднення записів з кабінету голови держави, розпочались акції протесту «Україна без Кучми», які тривали упродовж 2000-2001 років. Згодом ще більш масштабні акції – з вимогою відставки Кучми – відбувались у 2002-2003 роках. Фактично, вони були своєрідними «репетиціями» Майданів 2004 і 2013-2014 років.

15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними в убивстві Гонгадзе експрацівників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України Валерія КостенкаМиколу Протасова й Олександра Поповича. Суд позбавив їх волі на термін від 12 до 13 років.

У січні 2013 року до довічного ув’язнення засудили колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача. Його звинуватили у вбивстві Гонгадзе.

Замовників вбивства досі не встановили. Георгію Гонгадзе посмертно надали звання Героя України. У грудні 2008 року в Києві встановили пам’ятник Гонгадзе та іншим журналістам, які загинули при виконанні своїх службових обов’язків. Його іменем назвали вулиці в Києві та Луцьку, ім’я викарбували на скляній стіні в залі Меморіалу загиблим журналістам у Музеї новин у Вашингтоні.

‌‌У Києві, в ‌Іллінському‌ ‌сквері‌ відбудеться Акція‌ ‌пам’яті‌ Георгія‌ ‌Гонгадзе. Захід пройде 16 вересня об 11:00. Акція приурочена до‌ ‌21-х‌ ‌роковин‌ ‌вбивства‌ журналіста. Її організовує ‌‌Премія‌ ‌імені‌ ‌Георгія‌ ‌Гонгадзе ‌у‌ ‌партнерстві‌ ‌з‌ ‌‌Центром‌ ‌прав‌ ‌людини‌ ‌ZMINA‌.‌ ‌Під час акції ‌озвучать ‌звернення‌ ‌правозахисних‌ ‌та‌ ‌медійних‌ ‌організацій‌ ‌до‌ ‌української‌ ‌влади‌ ‌із‌ ‌закликом‌ ‌ефективно‌ ‌й‌ ‌прозоро‌ ‌розслідувати‌ ‌вбивство‌ ‌Гонгадзе‌ ‌та‌ ‌інших‌ ‌українських‌ ‌журналістів,‌ ‌виконати‌ ‌вимоги‌ ‌Комітету‌ ‌міністрів‌ ‌Ради‌ ‌Європи‌ ‌у‌ ‌справі‌ ‌вбивства журналіста.

Поховати Гонгадзе змогли лише через 16 років після його смерті, у березні 2016 року. Але крапку у справі досі не поставлено. У липні 2021 посольство США в Україні закликали генпрокурорку Ірину Венедиктову розслідувати до кінця справу Георгія Гонгадзе.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *